SANUS PER AQUAM – ZDROWIE DZIĘKI WODZIE

Woda to źródło zdrowia i relaksu, wiedziano o tym już w czasach starożytnych. W I w. p.n.e. odkryto zbawienny wpływ wody, wznosząc pierwsze łaźnie i termy w Rzymie. Pływanie to bez wątpienia wyjątkowa forma aktywności, niosąca wiele cennych korzyści. Zalecana jest dla osób w każdym wieku, bez względu na stopień sprawności fizycznej.

Co daje nam regularne uczęszczanie na basen?

Ruch w wodzie przyczynia się do poprawy wydolności naszego organizmu. Sprawia, że jesteśmy wytrzymalsi i przystosowani do coraz dłuższego wysiłku. Pojemnośc płuc u osób regularnie korzystających z basenu wzrasta nawet dwukrotnie. Pływanie wzmacnia również naczynia krwionośne i hartuje organizm, dzięki czemu zyskujemy lepszą odporność. Jest zalecane także dla osób po zawałach. Wzmacnia serce oraz obniża ciśnienie krwi. To również rewelacyjna i skuteczna forma rehabilitacji. Ma dobroczynny wpływ szczególnie na kręgosłup. Odciąża stawy i wzmacnia grzbiet, dlatego jest zbawienne dla osób z wadami postawy. Korzystanie z pływalni jest także odpowiednie dla kobiet w ciąży.

Woda jest wspaniałym sprzymierzeńcem w walce z niechcianą tkanką tłuszczową i nadmiernymi kilogramami. Pływając angażujemy wiele mięśni, co świetnie wpływa na nasze ciało. Badania wykazują, że podczas godzinnego treningu na basenie jesteśmy w stanie spalić aż od 600 do 800 kalorii!

Przebywanie na basenie ma nieoceniony wpływ na lepsze samopoczucie i relaksację. Podczas pływania nasz organizm wydziela endorfiny – tzw. hormony szczęścia, które są odpowiedzialne za dobry nastrój. Jest to wspaniały sposób na odprężenie i ukojenie skołatanych nerwów, zapomnienie o troskach dnia codziennego. Wrażenie lekkości, jakie zapewnia nam woda i odpowiednia jej temperatura zdecydowanie przyczyniają się do poprawy naszego stanu psychicznego.

Wszystko wskazuje na to, że basen to miejsce, które warto regularnie odwiedzać, a wysiłek w wodzie może zdziałać cuda. Z całą pewnością jest to lekarstwo dla duszy i ciała. Nie czekaj – płyń po zdrowie!